Портокаловият сок е не само е отличен източник на витамин С. Той предлагат и куп други ползи за здравето, за които не предполагате.
1. Намалява лошия холестерол
Ако страдате от висок холестерол, ежедневната консумация на портокалов сок може да помогне за понижаване на стойностите му.
Според проучване, публикувано в Journal of Agricultural and Food Chemistry, при хората, които консумират 236 mL неконцентриран портокалов сок за период от три седмици, се наблюдава намаляване на съотношението на нивата на LDL към тези на HDL холестерола.
Друго проучване доказва, че цитрусовите флавоноиди, открити в портокала, са ефективни за понижаване както на общия холестерол, така и на LDL холестерола при хора с висок холестерол.
2. Може да намали високото кръвно налягане
Ако страдате от високо кръвно налягане, консумацията на портокалов сок може да помогне.
В проучване, публикувано в European Journal of Nutrition, са участвали 159 души, които са консумирали контролна напитка, портокалов сок или портокалов сок, обогатен с хесперидин (полифенол, открит в портокалите) в продължение на 12 седмици. При участниците от последните две групи е констатирано намаляване систолното и пулсовото налягане.
3. Може да намали възпалението в тялото
Възпалението може да причини хаос в почти всяка част от тялото. Но консумацията на портокалов сок съдейства за неговото туширане.
Проучване от 2012 г., публикувано в The American Journal of Clinical Nutrition , установи, че при възрастните без затлъстяване с повишен сърдечно-съдов риск, които са консумирали 500 mL портокалов сок за период от 12 седмици, възпалението е намаляло спрямо тези, приемащи плацебо напитка.
4. Може да намали риска от затлъстяване
Проучване, публикувано в BMC Nutrition Journal, показва че хората, които редовно консумират портокалов сок са по-малко склонни да страдат от наднормено тегло.
5. Може да подобри дейността на имунната ви система
Проучване, публикувано в Frontiers in Immunology, стига до извода, че редовната консумация на портокалов сок е ефективна за намаляване на възпалението, което може да е от полза за цялостното имунно здраве.
Важно: Статията е с информативен характер и предоставената в нея информация не може да замести консултацията с лекар и специалист по здравословно хранене, както и да се използва за самолечение и самодиагностика!